Cestovatelská Střela 2022 zimní edice

Cestovatelská Střela zimní edice 2022

Text je možné volně publikovat a redakčně upravovat s uvedením zdrojů:
text: www.cestovatelskastrela.cz
foto: David Surý a Libor Kočí

O víkendu 18.-20. února proběhla v severoplzeňské obci Dolní Hradiště zimní edice festivalu Cestovatelská Střela a Tradiční pivovar v Rakovníku byl jako jeden z hlavních sponzorů u toho!

Už v pátek proběhla speciální akce s názvem „Bakalář cestovatelská party“, které se zúčastnilo zhruba 30 mladých cestovatelů ve spolupráci mezi organizátory festivalu – Tomášem Šapovalovem a Slávkem Králem a organizací X-Challenge. X-Challenge sdružuje právě převážně mladé cestovatele a připravuje pro ně bohatý program během celého roku, s hlavními akcemi, které navazují na dřívější Low Cost Race, při kterém musí účastníci navštívit co nejvíce cílů v celé Evropě s co nejnižším rozpočtem.

Cílem „Bakalář cestovatelské party“ bylo podpořit networking v cestovatelské komunitě, seznámit mladé cestovatele s fungováním české přednáškové scény a samozřejmě před ně položit několik zajímavých výzev. Ta první byla jednodušší, protože šlo o karaoke a s plněním této výzvy velmi dobře pomohl za studena chmelený ležák Bakalář. S tímto neškodným dopingem spousta účastníků dokázala, že nejsou zdatní jen v objevování nových míst a dobývání všech možných měst, zemí i kontinentů, ale že někteří by se uživili i v zábavním průmyslu.

To další výzva, kterou účastníkům připravil Slávek Král, byla výrazně náročnější. Šlo totiž o koupel v ledových vodách řeky Střely. Údolí řeky Střely pod Dolním Hradištěm nabízí kouzelné procházky v celoročně nádherně vybarvené krajině a všichni účastnící byli z více než dvouhodinového výletu nadšeni, takže koupel po dosažení soutoku s Berounkou absolvovalo úspěšně více, než 10 účastníků.

Odpoledne se už do kulturního domu v Dolním Hradišti začali sjíždět návštěvníci, které přilákal velmi kvalitně sestavený program. Na parkovišti byla vidět auta nejen ze širokého okolí, ale třeba i z Českých Budějovic nebo Ostravy. A není divu, hned první přednáška patřila jednomu z nejúspěšnějších českých cestovatelů a autoru 5 cestovatelských bestsellerů Ladislavu Ziburovi. Ten v současné době objíždí ČR s turné k nové knize Prázdniny v Česku, organizátoři ho ale přesvědčili k návratu k přednášce o cestě do Jeruzaléma, kterou si dnes již naživo dopřát nemůžete. Ladislav potvrdil svoji pověst skvělého baviče, během celé jeho přednášky se sálem nesly salvy nespoutaného smíchu a na konci silný potlesk.

Druhá přednáška se nesla ve znamení zimy. Vladimír Váchal, známý český cestovatel, malíř a oficiální tlumočník do Perštiny slavil na festivalu úspěch již v létě 2021, kdy přednášel o svém milovaném Íránu a o cestě do KLDR. Tentokrát byla jeho tématem Antarktida a přednáška, která vtipně popisuje, jak cestu na luxusní dovolenkové lodi s veškerým servisem vnímá cestovatel zvyklí na nejrůznější nepohodlí. Vladimír naplnil sál svou typickou energií a občas bylo možné zaslechnout šeptem pronesený dotaz, zda tohle tempo vydrží až do konce. A my víme, že Vladimír ho vždycky vydrží a odměnou mu je vtažení publika do děje, spousta smíchu a vděčný potlesk.

O závěr přednáškové části se postarala Viktorka Rys, díky které vlastně zimní edice festivalu vznikla. Pro horaly je totiž konec srpna, kdy se koná letní celovíkendový festival, obdobím, ve kterém bývají právě na horách. Proto organizátoři přidali zimní událost, aby publikum nepřišlo o příběhy třeba právě Viktorky, která přednášela o svém pěším putováním karpatským obloukem do Banátu. Viktorka je nejen zkušená cestovatelka, ale také výborná spisovatelka, což se odráží v jejích přednáškách a publikum ji ocenilo nekončícím potleskem.

Kromě potlesku byli všichni přednášející odměněni dárkovou sadou piva od rakovnického pivovaru a čestným přijetím mezi Místní a lufťáky, což bylo vyjádřeno symbolickým předáním trička s motivem Dolního Hradiště. Přednášející si velmi pochvalovali atmosféru celé akce, na které je vidět snaha o maximální využití lokálních produktů a zcela stranou stojí komerce. „Miluju tahle trochu zapadlá místa, kde se akce organizují tímto způsobem. Místní řezník dodá klobásy, místní pekárna napeče koblihy a pivo dodá blízký pivovar,“ řekl publiku Ladislav Zibura. Vladimír Váchal opět ocenil nejen atmosféru kulturního domu a celého festivalu, ale vyjádřil přání opět na festivalu vystoupit. „Neskutečně jsem si to tu užil už v létě a dnes to nebylo jiné. Je pro mě radost přednášet v takhle skvělé atmosféře a moc si užívám to, že nemusím své přednášky zkracovat kvůli nepohodlí diváků, protože většina je jich zde usazena u stolů a přednášky si tak mohou víc užít.“ Viktorka Rys pak byla nadšena nejen z festivalu, ale i ze zdejší přírody. „Tady je to tak nádherné, že se sem budu muset vrátit, projít si údolí řeky Střely a udělat spoustu fotek,“ pochválila pořadatelům výběr místa pro konání akce.

Závěr akce pak patřil tanci pod taktovkou plzeňské skupiny Košík band. Nutno přiznat, že většina návštěvníků si vzala k srdci vyhlášený dress code a o kostýmy ve stylu hippies tak nebyla nouze. Zábava pokračovala do brzkých ranních hodin, kdy už živou kapelu nahradila reprodukovaná hudba, nikomu se nechtělo jít spát příliš brzy. Symbolicky byl festival uzavřen přípitkem organizátorů se všemi dobrovolníky, díky nimž celá akce proběhla jako na drátku.

Neděle už byla jen ve znamení úklidu, kdy se v souladu s ekologickým zaměřením festivalu třídil veškerý odpad a všechno vybavení se připravilo na další použití při letní Cestovatelské Střele. Ta se v Dolním Hradišti uskuteční 26.-28. srpna a nabídne návštěvníkům 7 cestovatelských přednášek a 2 hudební večery. Letní akce tradičně umožní ubytování ve stanovém městečku a dlouhé večery u táboráku. Po 2 uskutečněných akcích lze říct, že Cestovatelská Střela se zapsala na mapu nejzajímavějších cestovatelských akcí v ČR a kromě zábavy pro široké publikum přináší cestovatelům unikátní šanci setkat se a prohlubovat vztahy v komunitě.


Poslední přidané články

24 hodin v Brně - Hotel Anybody a top bary
24 hodin v Brně - Hotel Anybody a top bary

Podnikli jsme odvážnou cestu a strávili jsme 24 hodin v Brně. Jaké to bylo? Absolutně skvělé a jde to na vrub Adama Vodičky, který je spojen se všemi podniky, které jsme navštívili. Když jsem dostal poukaz na...

26.06.2022
Cestovatelská Střela 2022 zimní edice
Cestovatelská Střela 2022 zimní edice

Zimní edice Cestovatelské Střely 2022 proběhla o víkendu 18.-20.2. v Dolním Hradišti.

L'Fleur bar nově nabízí polední menu
L'Fleur bar nově nabízí polední menu

Populární bar v centru Prahy je nově otevřený od 12 hodin a nabízí polední menu.